KDO JSME

Klademe důraz na kvalitní přípravu psychoterapeutů pro životní výzvy, které přináší současnost. Nabízíme komplexní vzdělávání v oblasti integrativní psychoterapie se zaměřením na změnu a účinnost. Do našich výcviků začleňujeme nejnovější poznatky, abychom našim absolventům nabídli ucelenou výbavu pro jejich budoucí praxi.

SKÁLŮV INSTITUT

V našich integrativních komplexních sebezkušenostních výcvicích vedeme frekventanty k využívání záměrné praxe (deliberate practice) a k procesuálnímu myšlení.

RESPEKTUJEME A PODPORUJEME JEDINEČNOST ČLOVĚKA

Využíváme spojení různých terapeutických přístupů a metod, které respektují jedinečnost každého jednotlivce. Uvědomujeme si, že pro dnešního zájemce o výcvik není cestou k růstu násilné prolomení obran, ale cílená zpětná vazba s respektem k individualitě člověka a jeho životního příběhu. K tomu využíváme znalosti z interpersonální neurobiologie a trauma-informovaný přístup.

NABÍZÍME PROPRACOVANÝ SYSTÉM PRO VEDENÍ VÝCVIKŮ

Jsme průkopníky v oblasti nácviků terapeutických dovedností, nabízíme propracovaný systém, který dále rozvíjíme. Díky tomu získávají naši absolventi profesní jistotu v přímé práci s klientem. Pomocí nácviků si účastníci výcviků osvojí bohatou paletu adekvátních psychoterapeutických přístupů.

VÝCVIKY VEDEME FORMOU SEBEZKUŠENOSTI

Komplexní sebezkušenostní integrativní výcviky jsou realizovány formou sebezkušenosti ve skupině vedené obvykle dvěma lektory - mužem a ženou. Obsahují teoretické vzdělávání, individuální sebezkušenost, supervizi (realizovanou individuální a skupinovou formou) a cvičné vedení skupin se zpětnou vazbou reflektujícího týmu.

SEMINÁŘE A TÉMATA

Pořádáme i semináře pro širokou odbornou veřejnost. Do teoretické přípravy začleňujeme aktuální témata jako např. sociální média a sítě, umělá inteligence, nové závislosti a digitální osamělost.

HISTORIE

Skálův institut byl založen v roce 1995 PhDr. Magdalenou Frouzovou, prof. Jiřím Hellerem a Doc. MUDr. Jaroslavem Skálou. Na odkaz Jaroslav Skály navazujeme především v myšlenkách střídmosti, poctivosti a otevřenosti, nepodporujeme zkratky k sebepoznání prostřednictvím stavů rozšířeného vědomí navozených látkami a klademe důraz na vnitřní pravdivost.

JAROSLAV
SKÁLA

Doc. PhDr.

"Když se problémy hladí,
nepřicházejí výsledky.
Do všeho se musí jít se
zpoceným tričkem."

Narozen 25. května 1916 v Plzni. Houževnatý sportovec, psychiatr, autor více než 140 odborných publikací, specialista na léčení alkoholismu a jiných závislostí. Introvertní, systematický s velkou vnitřní silou, průkopník v oboru české adiktologie. Studoval dvě univerzity najednou, za protektorátu pokračoval ve studiu v Německu. Jeho jazyková vybavenost mu otevřela osudovou cestu na první poválečnou konferenci v Bruselu. Tam se poprvé setkal s adiktologií, které se rozhodl věnovat.

V Praze v nemocnici u Apolináře zakládá v roce 1948 první oddělení protialkoholní léčby. Nelíbilo se mu, že se na alkoholiky společnost dívá s despektem, když se kvůli své závislosti dostávají do sporů a problémů. Cítil potřebu je ochránit, a tak vzniká na svou dobu u nás v Čechách světový unikát - ochranné stanice, proslulé pod názvem Záchytka. Zakládá také KLUS - klub lidí usilující o střízlivost.

Jaroslav Skála, ve své léčbě prosazoval téměř až polovojenský režim. „Není nutné, aby mě pacienti měli rádi, ale abych jim byl prospěšný,“ dodává Jaroslav. „Závislí nezvládají zodpovědnost za sebe a ostatní.“ Jaroslav Skála tuto zodpovědnost přijal na sebe a přetahoval se o ni s jejich závislostí.

A nebyl na to sám. Dlouhodobě pracoval v tandemu s Arnoštkou Maťovou, která se stala i jeho životní partnerkou. Svou mírnou citlivou povahou vyrovnávala Jaroslavovu spartánskou výchovu. Jaroslav Skála svou úlohu nikdy nepřeceňoval. Byl přímý a empatický. Pacienty, kteří se za svou závislost styděli, učil, jakým způsobem hledat smysl života, jak převzít budoucnost do svých rukou, aby pro ně byl život přívětivější.

Kromě adiktologie se Jaroslav Skála intenzivně věnoval oblasti psychoterapie. Spolu s PhDr. Eduardem Urbanem a MUDr. Jaromírem Rubešem založili pěti letý výcvik eklektické psychoterapie, podpořil založení výcviku v rodinné terapii a PVŠPS.

S PhDr. Magdalenou Frouzovou a prof. Jiřím Hellerem zakládá v roce 1994 Skálův institut - institut integrativní psychoterapie, který tradičně věnuje zvláštní zřetel terapii závislostí všech typů.

PAVEL
HARTL

Doc. PhDr.

Vysokoškolský pedagog, psycholog a psychoterapeut. Hlavními oblastmi jeho zájmu byla pedagogická psychologie, sociální patologie a skupinová psychoterapie. Stal se jedním z průkopníků komunitní terapie závislostí v České republice. Byl inspirátorem a jedním z prvních konzultantů a supervizorů při založení českého sdružení SODA, které se začalo zabývat výcvikem psychoterapeutů při práci se závislými klienty.

Cestu ke vzdělání mu ztížila účast ve skautském hnutí, pro kterou byl v r 1949 krátce vězněn. Hodnoty skautingu ale dále držel v životě i ve své práci. Sám prošel výcvikem SUR, jehož výcvikové komunity také vedl. Působil ve výzkumném ústavu penologickém, kde se věnoval práci s odsouzenými. Od 1968 působil na FF UK, kde přednášel sociální patologii a pedagogickou psychologii. V r. 1989 se stal jedním z organizátorů zřízení a zakládajícím členem Katedry sociální práce FF UK. V devadesátých letech přednášel a publikoval na zahraničních univerzitách, (Velká Británie, USA), ve Fielding Institute v Santa Barbaře vedl mezinárodní interaktivní seminář. V závěru kariéry (+2020) se věnoval práci na výkladu psychologických pojmů. Z jeho publikací jmenujme: Umění rozhovoru (1997), Komunita občanská a komunita terapeutická (1997), Psychologický slovník (1993, 2000, 2015) Velký psychologický slovník (2010).

MAGDALENA
FROUZOVÁ

PhDr.

Klinická psycholožka, vysokoškolská pedagožka, mentorka, supervizorka a soudní znalkyně. Působila v Psychiatrické léčebně v Bohnicích, později také jako ředitelka a vedoucí psycholožka manželské a vztahové poradny. Dlouhá léta vede vlastní soukromou praxi. Byla členkou výboru Společnosti pro návykové nemoci a dosud působí jako členka výboru Psychoterapeutické společnosti ČLS JEP. V současné době působí kromě vlastní praxe také jako členka sborovny Českého institutu pro supervizi.

V roce 1995 založila spolu s Doc. MUDr. Jaroslavem Skálou a prom. ped. Jiřím Hellerem Skálův institut, v jehož čele působila jako odborná ředitelka do roku 2023. Díky jejímu působení se pražský Skálův institut stal mezinárodně respektovanou institucí a uznávaným členem SEPI. V roce 2018 obdržela cenu SEPI „Arnkoff and Glass Award for Regional Network“. Vždy dbala o to, aby výcvik nových psychoterapeutů reflektoval vývoj v psychoterapii a udržovala vzdělávání aktuální. Do výcviku vnášela kreativní a neotřelé přístupy a vhledy také díky neobyčejné pedagogické schopnosti a ochotě předávat své znalosti dál.

V současné době vede kromě odborné garance některých výcvikových komunit specializační Kurz integrativní psychoterapie.

JIŘÍ
HELLER

Prof.

Promovaný pedagog. Jedna z nejvýznamnějších postav v oblasti psychoterapie žen závislých na návykových látkách v ČR. Díky jeho odmítavému postoji k okupaci ČSSR v roce 1968 byl sesazen z pozice výzkumníka. V roce 1970 Jaroslav Skála ho přijal na místo sanitáře a brzy rozpoznal Jiřího terapeutické, komunikační i koncepční schopnosti a jeho mimořádnou pracovitost. Pověřil ho vybudováním první specializované léčebny pro léčbu závislých žen v Lojovicích, kterou Jiří vedl v letech 1971-2002. Následně se Jiří Heller vrátil do Apolináře.

Po roce 1989 vybudoval společně s Magdalenou Frouzovou Skálův institut (původně Institut pro vzdělávání v psychoterapii závislostí), kde spolu vedli v letech 1990-2014 nejméně deset pětiletých terapeutických komunit. Do své smrti (+2021) se věnoval psychoterapeutické ambulanci, kde se zabýval vztahovým a adiktologickým poradenstvím. Svým studentům a klientům předával umění žít život s radostí. Byl příkladem života v pokoře jak k životu, tak ke světu.


SODA A ZALOŽENÍ SKÁLOVA INSTITUTU

Sdružení, založené Jiřím Helerem, Magdalenou Frouzovou a Vladimírem Pohlem, jehož smyslem bylo poskytovat výcvik se závislými klienty postaveným na komunitních principech. Struktura výcviku byla inspirována výsledkem výzkumu, které prokazovaly, že v léčbě závislostí je efektivní využívání technik z více psychoterapeutických směrů (eklekticismus).

V následujících letech se jako lektoři výcvikových skupin vystřídala řada osobností a často žáků PhDr. Frouzové a Prom. Ped. Hellera. Jednou z významných osobností Skálova insitutu byli i MUDr. Jan Flídr, MUDr. Judita Strašrybková, PhDr. Jan Šikl Ph.D., PhDr. Jiří Broža, PhDr. Šárka Bezvodová, PhDr. Zdeňka Kolářová, MUDr. Jaroslav Matýs, Mgr. Daniel Dvořák, PhDr. Ludmila Haňková, MUDr. Miroslav Sekot, MUDr. Alena Večeřová Procházková a další. Odkaz na současný tým...

V roce 1993-1994 vedení SODA absolvuje specializovaný výcvik v psychoterapeutické integraci v léčbě závislostí pod vedením Dr. Davida Deitche z USA. Tento výcvik byl impulsem pro změnu kurzu z ekleticizmu do integrativní psychoterapie. (přidat fotku). Jaroslav Skála propůjčuje záštitu svého jména a 1995 vzniká Skálův Institut – institut integrativní psychoterapie.Zakotvení Skálova Institutu v integrativní psychoterapii je zakončeno přijetím do světově uznávané organizace SEPI. (Society for the Exploration of Psychoteraphy Integration).

SOUČASNOST

V současné době ve Skálově Institutu běží 4 výcvikové komunity a probíhají přijímací pohovory do dalšího běhu.

Úspěšně jsme naplnili náročné formální i obsahové požadavky pro reakreditací jak pro klinickou psychoterapii ve zdravotnictví (akreditace Komise pro schvalování výcviků v psychoterapii IPVZ, 2023), tak pro psychoterapii v pomáhajících profesích v širším pojetí (akreditace ČAP, 2024). Akreditace ČAP v současné podobě opravňuje naše absolventy ke členství v EAP a k působení v mezinárodním měřítku.

Reflektujeme narůstající počty frekventantů se zkušeností s dlouhodobým pobytem v zahraničí a rozvoj znalostí problematiky“ života jinde“ považujeme za nezbytný. Průběžně aktualizujeme výcvikové curriculum směrem k reflexi vývoje doby, k práci s atomizovanými, až digitalizovanými vztahy a jejich dopady na obtíže a nová témata, která klienti přinášejí do našich praxí.

Institut je nadále aktivním členem SEPI (aktivní odkaz) a zabýváme se tím, jak poznatky světového výzkumu předat naším frekventantům tak, aby je mohli využít v praxi v sezeních s klienty.

Zpět na začátek